Mierzeja Helska
Półwysep Helski z geograficznego punktu widzenia nie jest półwyspem, choć wyglądem półwysep przypomina. To jednak Mierzeja Helska, ponieważ powstała w charakterystyczny dla mierzei sposób. Mimo że nie biegnie ona jak typowe mierzeje wzdłuż wybrzeża, to zaistniała wskutek funkcjonowania silnych wiatrów oraz płynących z zachodu na wschód prądów morskich. Jeszcze ok trzech wieków temu stanowiła ona szereg malutkich wysepek, które z biegiem lat zaczęły się scalać. Swoisty, rozpoznawalny przez każdego mieszkańca Polski, rysunek mierzei o długości 34 km oraz powierzchni tylko 32 km kwadratowych oddziela wody Zatoki Puckiej od morza.
Ciekawe miejscowości:Mierzeja rozpoczyna się w otoczeniu miejscowości Władysławowo, jej szerokość w tym miejscu to mniej więcej 300 metrów, i ciągnie się aż do miejscowości Hel, której zawdzięcza nazwę. W okolicy Helu szerokość mierzei to ok 3 kilometry, lecz w najwęższym miejscu mierzeja helska ma już zaledwie 150 m. Z Władysławowa w kierunku Helu znajdują się kolejno, znane, nie tylko u nas, letnie miejscowości urlopowe: Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata i Hel. Z Władysławowa do Helu, na długości mierzei przebiega droga nr 216 oraz tory kolejowe. Na Hel można trafić także wodnym tramwajem z jednego z miast Trójmiasta: Gdyni, Gdańska lub Sopotu.
Na co warto zwrócić uwagę, podczas odwiedzin na Mierzei Helskiej? MUZEUM OBRONY WYBRZEŻA (ul. Helska 16, Hel, tel. 697 888 537)Muzeum to powstało w 2006 roku i miało na celu zachować, chociaż w części, wojskowy charakter miasta. Jest jednym z ważniejszych punktów na mapie zwiedzania Helu. Odnajdą się tutaj osoby lubiące pogłębiać swoją wiedzę historyczną oraz lubiące klimaty militarne.
CHATA RYBACKA (ul. Rynkowa 10, Jastarnia)Tutaj możesz na chwilę wcielić się w życie prawdziwego rybaka. Chata ta pochodzi z 1881 roku. Warto dodać, że Chata w całości została wybudowana z surowców wtórnych, z wyszczególnieniem drewna z rozbitych statków, co nadaję dodatkowy urok. Muzeum dostępne jest do zwiedzania tylko w sezonie letnim.
FOKARIUM W HELU (ul. Morska 2, tel. 58 675 08 36)Muzeum stworzone jest z myślą koloniach fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. Jego zadaniem jest odtwarzanie i ochrona tych stworzeń. Warto wybrać się w to miejsce, aby zobaczyć spektakularny pokaz fok oraz dowiedzieć się, jak najwięcej o ich cudownym usposobieniu.
DOM RYBAKA (ul. Hallera 19B, Władysławowo)W tym miejscu znajduję się bardzo znana i charakterystyczna dla Władysławowa wieża widokowa. Tutaj zlokalizowana jest również siedziba gminy. Warto wiedzieć, że w latach 50 - tych miejsce to pełniło rolę hotelu dla rybaków.
LATARNIA MORSKA (ul. Bałtycka, Hel, tel. 58 675 06 17)Latarnia Morska na Helu osiąga wysokość 41, 5 metrów wysokości. Warto odwiedzić to miejsce ze względu na odmienny wygląd wieży. Jest to ośmiokątna wieża z czerwonobrunatnej licowanej cegły, zwężająca się ku górze, zakończona galerią pod stożkowym dachem, na którym znajduje się jedna z helskich anten radiowych.
Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.jurata.info.pl nie odpowiada.