Jastarnia
Od 1973 roku Jastarnia leżąca na Mierzei Helskiej jest małym (ok 4 tys. mieszkańców) miastem. Poprzednio była to cicha osada rybaków - dopiero z doprowadzeniem w latach XX-tych minionego stulecia linii kolei i budową portu - nastał prężny rozkwit Jastarni. Współcześnie Jastarnia to wielki ośrodek wypoczynkowy (z bogatą bazą noclegową) i rybactwa. W Jastarni nieprzerwanie żywe są tradycje kaszubskie. Na przykład nazwy ulic są dwujęzyczne - po kaszubsku i polsku, latem, od 2006 r., prowadzona jest przedsięwzięcie "Lokalny Pieniądz". Dostępny jest żeton 3 Merki - równoważnik 3 złotych, wolno nim płacić w określonych punktach za artykuły oraz usługi. Duża liczba turystów zachowuje sobie 3 Merki w charakterze pamiątki z Jastarni. Z zabytków kaszubskiej kultury rybackiej odkryjemy tutaj Chatę Rybacką ze zbiorami rybackimi, prywatne Muzeum Pod Strzechą, eksponaty znajdują się także w bosmanacie portu. W Jastarni funkcjonuje także skansen fortyfikacji.
Jakie atrakcje czekają tutaj na Turystów?PLAŻA
Na turystów czekają strzeżone kąpieliska z piaszczystymi plażami, tak nad bezpośrednim Bałtykiem jak i nad zatoką. Dla wczasowiczów z czworonogami otwarty jest fragment plaży pomiędzy Juratą i Jastarnią (zejście nr 55).
LATARNIA MORSKA (ul. gen. Tadeusza Kościuszki 2 A)W mieście znajduje się także latarnia morska. To najniższa polska latarnią (17 m) i niestety nie jest udostępniona do zwiedzania. Jako ciekawostkę należy przekazać fakt, iż to jedna z dwóch, prócz latarni w Osetniku, w pełni metalowa budowla. Zrealizowana została z elementów dawnego nautofonu Stilo. W
PORTJastarni działa też port morski usytuowany od strony zatoki, to baza rybacka, pomost pasażerski i przystań jachtowa. Do portu mogą wpływać całkiem duże jednostki - długość 60 m i zanurzenie do bez mała 4 m. Portowy basen chronią 2 falochrony. Jak w większości miejscowości nad zatoką, panują w tej okolicy idealne wprost warunki do uprawiania niezwykle modnych sportów wodnych: windsurfingu i kitesurfingu.
CHATA RYBACKA (ul. Rynkowa 10)Jest to miejsce, które zachowało klimat kaszubskiej rodziny, która niegdyś zamieszkiwała tą Chatę. Wszystko ukazuję starodawne życie rybaka. Pani, która opiekuję się teraz domem chętnie opowiada o historiach z nim związanych. Zwiedzanie jest bezpłatne.
SKANSEN FORTYFIKACJI (ul. Mickiewicza, tel. 601 923 883)Skansen fortyfikacji znajduje się 3,5 km na zachód od centrum miasta. Dokładnie znajduje się w pobliżu campingu Maszopiera. Wielkość skansenu to około 400 metrów półwyspu. Ten obszar wyznacza środek półwyspu - znajduje się w połowie cypla.
Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.jurata.info.pl nie odpowiada.